Itt az ukrán reakció az esetleges olajembargóra, amiben Magyarországot bűnrészességgel vádolja
Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter Twitteren közzétett videóüzenetében üdvözölte az Európai Unió azon döntését, hogy embargót javasol az orosz olajjal szemben.
Azt mondta, Ukrajna nem örül annak, hogy több hónapja késik a bejelentés, de “még mindig jobb, mint a semmi”.
Kuleba szerint most már világossá kell tenni, hogy „az embargók tekintetében a félszankciók vagy félintézkedések ideje elmúlt”. Azt mondta, az EU nem támogathatja Ukrajnát úgy, hogy bár szankciókat szab Moszkvának, továbbra is fizet Oroszországnak az olajért és a gázért, támogatva ezzel a „hadigépezetüket”.
Azt is közölte, ha bármely nemzet továbbra is ellenzi az orosz olajra vonatkozó embargót, az okot ad arra, hogy kijelentsük, az az ország bűnrészes az Oroszország által Ukrajnában elkövetett bűncselekményekben.
A javaslatok jóváhagyására az uniós országok egyhangú szavazatára van szükség és valószínűleg heves viták tárgyát fogják képezni. Magyarország és Szlovákia már kijelentette, hogy nem vesz részt semmilyen olajszankcióban, amik alól egyébként a tervek szerint egy éves felmentést kaphatnak.
Szijjártó Péter szerint az ország nem fogja támogatni az Európai Uniónak az oroszországi olajimport betiltására irányuló javaslatát, ami alááshatja az EU azon törekvését, hogy egységes nyomást gyakoroljon Moszkvára az ukrajnai háború miatt.
A magyar külügyminiszter a közösségi médiában közzétett videóban azt mondta, hogy Magyarország energiaellátását „teljesen tönkretenné” az orosz olaj EU-embargója, amely szerinte „lehetetlenné tenné Magyarország számára a gazdaság működéshez szükséges olaj beszerzését”.
Szijjártó nyilatkozata azután hangzott el, hogy Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke azt javasolta, hogy az EU-tagállamok az Oroszország elleni hatodik szankciócsomag részeként hat hónapon belül szüntessék be a kőolaj, az év végéig pedig a finomított termékek importját.
Magyarország csak akkor támogatja a hatodik szankciós csomagot, ha kikerül belőle az olajimportra vonatkozó passzus.
Ugyanakkor több közgazdász és energetikai szakember, köztük Miklós László, aki 2002 és 2010 között volt az MVM felügyelőbizottságának elnöke, cáfolja a magyar kormány állításait. Szerintük a szükséges mennyiség minden további nélkül beszerezhető a világpiacról és a MOL finomítóit is sokkal könnyebben át lehet állítani más típusú olajra, mint azt a kormányközeli szakértők és a politikusok sugallják.
Bár valóban ütközne némi nehézségbe az ellátási lánc átalakítása, olyasmitől nem kell tartani, hogy kiürülnének a tározók.

Érdemes elolvasniFokozatosan betiltja az orosz kőolajimportot az EU, de mi lesz veled Magyarország?
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Hogyan is történt pontosan a fukusimai atomerőmű-baleset?
A világ legmagasabb tervezett felhőkarcolói
Átírhatja a történelemkönyveket ez a két, 7000 éves női holttest!
Magyar kutatók segítségével tettek meglepő felfedezést a földi élet fejlődésével kapcsolatban
A kutatók szerint egy amerikai vulkán egyre közelebb van a kitöréshez
Egy halálos táncot járó csillagpár a közelünkben fog felrobbanni